Leader projektide seirereis
- Toimumisaeg: 07. juuni, 2021
Hiidlaste Koostöökogu korraldab LEADER projekte tutvustavaid seirereise. Oled oodatud osalema, kui eelnevalt registreerud info@kogu.hiiumaa.ee, sest koroona-ajal tahavad vastuvõtjad külaliste arvu teada. Sõidame oma autodega, lõuna eest maksab igaüks ise. Pane ilmakohaselt riidesse ja jalga ilmakindlad jalatsid. Kui kogu retke kaasa teha ei taha/saa, siis võid ühineda seirajatega vastavalt ajakavale.
Seirereisid esmaspäeval 7. juunil. Päevakava alljärgnev:
“Soonlepa karjamõis – Hiiumaa kultuurigurmee” + OFF GRID kl 9:00 “Soonlepa karjamõis – Hiiumaa kultuurigurmee” + https://kogu.hiiumaa.ee/wp-content/uploads/2020/08/OFF-GRID-PRIAle-ESITATUD-dokument.pdf
Dagöberry Hagastes kl 10:15 Efektiine mahla lintpress
Saarnak visuals Suuremõisa kl 11:00 “Saarnak Visuals OÜ tööjaamade uuendamine”
Kaire Vannase päikesepaneelid ja kelder, Lepaniidi talu kl 11:45 Toodangu hoidla
Mainegrupi pesumaja Käinas kl 12:30 “Pesumaja seadmete ost
Meretamme (lõuna), Käinas kl 13:00 “Meretamme OÜ energiatõhususe arendamine, pelletiküte, maaküte, päikesepaneelid”
Hiiumaa muuseumi Kassari ekspositsioon, kl 14:00 “Uue ekspositsiooni tarind Kassari muuseumihoones”
Soovi korral võib teha kaasa kogu reisi või osaleda eri projekti kohtades vastavalt kellaajale. Sõidetakse oma autodega, lõuna maksab igaüks ise.
Seirereis 07.06 Hiiumaa muuseumi Kassari ekspositsioon
Hiiumaa muuseumi Kassari majja saabus seiregrupp vaatama uut loodud ekspositsiooni. Eelmine püsinäitus pandi üles eelmise sajandi 60-ndatel aastatel, seega oli uuendamine tingitud ka sellest, et ekspositsiooni materjalid hakkasid füüsiliselt vananema ja pudisema. Ka oli aeg vaadata Hiiumaa ajaloole uue pilguga. “Saime tehtud ekspositsiooni „kõva“ osa, ehk stendide, vitriinide ja valgustuse sisseseadmise” kirjeldab muuseumi juhataja Toomas Kokovkin. “Esitleme oma ekspositsiooniga uue ja ootamatu nurga alt hiiumaa ajalugu ja kultuuri. Varasematele teemadele lisandub kaasaegsemat materjali 21. sajandist”. Kes veel muuseumis ei ole käinud, siis lahendatud on ruum nelja elemendi mõju näitamisega Hiiumaale – tuli, vesi, õhk ja maa. Püsinäitud valmis 2018 aastal. Lisaks on laste ja lapsemeelsete rõõmuks loodud “nelja elemendi õmblustöökoda”. Hunt on ka alles.
Seirereis 07.06 Rannu pubi
Leader toetus anti projektile “Meretamme OÜ energiatõhususe arendamine, pelletiküte, maaküte, päikesepaneelid”. Meretamme OÜ on olnud väga tubli toetustaotluste hankimisel: LEADER toetusele lisaks on mitu projekti saadud Kalandusfondilt Hiiukala kaudu. “Leader projekt oli väga asjakohane – meie energiakulu kahanes enam kui poole võrra”, ütleb Aivar Kääramees. Kõik seadmed on viimane tehnikasõna ja töötavad hästi. “Vaja oleks veel seadmeid ülemise korruse majutuse jahutamiseks , sest ilusa vaate saavutasime klaaseinte abil, kust ka päike sisse paistab ja kütab”.
“Koroona-aeg oli meile raske, nii rasket aega pole olnudki”, kurdab Aivar. “Tänu Hiiumaal olevatele ehitajatele saime hakkama.”
Seirereis 07.06 Mainegrupi pesumaja Käinas
Seiregrupi võttis vastu omanik Sander Kopli. “Olen rahul, poole pesust teeme enda ettevõttele, poole saab anda teenusena ümberkaudu turismiettevõtjatele. Talvel ka eraisikutele”. Soetati 5 masinat Leedust, tööle pn võetud kaks töötajat suvel ja 1 talvel. “Meie suurimad kliendid onTuuletorn, majutusasutused ja söögikohad”, ütleb Sander.
Projekti raames paigaldatati rajatatud pesumajja kaasaegsed ja suure võimsusega seadmed, päikesekütte seadmed ja soetati pesumaja inventar. Hiiumaal on majutus- ja toitlustusasutustele suureks probeleemiks sirgpesu pesemise võimekus turismihooajal. Projektiga sooviti luua Hiiumaale uue tasemega turismisektori baasteenus. kasutatakse vee- ja energiasäästlike uusi tehnoloogiaid. Paljud tegevused pesumajas on automatiseeritud. Pesumajas vajaminev soe vesi soojendatakse päikesekütte abil. Kasutatavad masinad on soojustagastusega ja säästavad energiat.
Seirereis 07 06 Kaire Vannase päikesepaneelid ja kelder, Lepaniidi talu
“Meie kelder sai valmis 2020 sügisel”, ütlevad Kaire ja Tiit Vannas, talu pererahvas. “Kelder on aus – praegu kuumaga on sees 11°, talvel hoiab 2-3° juures”. Uues keldris saab laagerdada talus valmistatavat juustu, säilitada köögivilja, talvel liha, mis oligi keldri soetamise mõte. “Oleme rahul”, ütleb Tiit, “katust tuleb veel paksemaks katta”. Keldrisse mahuks 200-300 kg juustu, kui toodangumaht ükskord järgi jõuab. Juurviljade hoidmiseks pakub pere hoiuteenust, millest ka kogukonnasl väga puudus oli. See tähendab, et koolidele saab kauem hiiumaist juurvilja pakkuda ja COOPiga saab koostööd teha.
Keldri juurest liigume päikesepaneelide juurde, möödudes 2013 aastal soetatud heinakärust, jällegi LEADER toetus. Heinakäru teenib peret varmalt edasi.
Päikesepaneelid on olnud töös 2018 aastast alates. Toodanguks ca 20 MWh elektrit. Isee kasutavad ca 12 MWh oma tarbeks, ülejäänud läheb müüki. “Meil on päikeseenergiaga hästi, sest suvel ongi meil kõige rohkem energiat vaja,” kiidab Kaire. Arvestuse järgi tasub talu päikesepark end 5 aastaga ära.
Seirereis 07.06. Saarnak Visuals
Väike aga tubli IT firma sai arenguhüppe LEADER toetusega Hiidlaste Koostöökogult. Soetati 5 uut võimsat arvutit, millega mahukad tellimused on võimalik teha öö jooksul, selmet oodata päev või rohkemgi. See tähendab, et renderdamise kiirust tõusis 6-9 korda. “Nagu lubatud, saime tööle võtta ühe töötaja”, selgitab Andres. Ngu iti-inimestel ikka, vajab oma uus leht veel tuunimist, aga ilusa pildi tehtud töödest annab ette küll. Firma toodanguks 3D visualiseerimine, kinnisvara arenduste ja toodete müügipildid, arhitektuuri konkurside võistlustöö pildid. Digitaalsete 3D stseenide loomine ja renderdamine on väga arvutusmahukas, mistõttu tööjaamade võimsusel on kriitiline tähtsus. Klientidele on töö valmimise kiirus äärmiselt oluline. Ilma projektitoetuseta oleks olnud välisturgudele väga keeruline minna. Tööjaama komponendid valiti hoolikalt, olulisemad neist on protsessor, videokaart ja muutmälu. Firma rendib ruume Suuremõisa lossis. Piltidel seirab Koostöökogu rühm tööjaamasid, Andres näitab, kuidas töö käib ja üldvaade arvutitest ja uuest töötajast.
Seirereis 07.06 Dagöberry Hagastes
“Me võtame tõesti marjalt seitse nahka,” kinnitas Verno Soosalu. “Kõigepealt pressime marjast mahla, millest saab ka siirupit ja veini/siidrit teha, pressitud mass läheb läbi sõkaldusmasina – saab teha moosi, kestad kuivatame ja toodame krõpsusid. Jäägiks ei jää midagi”. LEADER projekti abil soetati lintpress. Uus lintpress lahendas ettevõtte olukorra, kus vanade seadmetega ei jõudnud töödelda vajalikus koguses tooret. Soetatud seade katab ära ka perspektiivis tulevikus suureneva toorme töötluse vajaduse. Suurem tootlikus aitas kasvatada olemasolevate toodete müügimahtu, juurutada nii UUSI MAHE kui ka tava tooteid, tagada tarnekindlust, leida uusi kliente. Uus seade aitas suuremas mahus toota meie oma kasvatatud kohalikust toormest valmistatud ainulaadseid siidreid, naturaalseid mahlasid ja teisi tooted ja seeläbi väärindada ka kohalikku toorainet. Mahla lintpress annab ettevõttele ka ekspordiks tugevad eeldused ja tagatise pakutavate mahtude näol. Eelnevalt polnud selleks võimalust piiratud koguste tõttu. Ettevõtte Dagö Berry OÜ poolt valmistatavad tooted tutvustavad ja
väärindavad Hiiumaad kui puhta ja naturaalse toidu valmistamise kohta ja läbi toodete saab Hiiumaa positiivne kuvand tervikuna rohkem tuntust nii kohalikus Eestis kui ka väljaspool.
Hiiumaal on firmal 4 ha mustsõstraid, kasutada on Suuremõisa õunaaed. Toodangut saab olenevalt aastast 2000-3000 liitrit, mis pakendatakse säilitamiseks 10 l pakkidesse, et oleks hiljem toodangu valmistamisel kasutada. Baastooraine pannakse valmis kohe sügisel, et oleks talvel võimalik töömahtusid jagada. Kasutatakse ainult hiiumaist marja/õuna. Firmas töötab 1 töötaja (Verno abikaasa), ise aitab kaasa kus võimalik, samuti saab vabatahtlikke kaasata marjakorjamise ajal. Pastörisaatori on Verno ise teinud, et mahl säiliks kaua.
Uue toodanguna hakati tegema šampanja-meetodil siidreid.
Seirereis 07.06 Soonlepa karjamõis + OFF GRID projekt
Soonlepa Karjamõisa pererahvas Reelika ja Tõnis võtavad meid vastu rõõmsal meelel aga kiirustades – vaja Saaremaa prammile jõuda.
“Kontserdi- ja teatritegevusel läheb hästi, ainuüksi sel suvel on oodata 14 etendust 6 lavastusega” ütleb Tõnis. “LEADER projektist läks 70% ühistegevuse peale – MUNA etendused, 30% jäi saali parendamiseks”. See on aga andnud kogemust ja vaatesaali teinud sobivaks. Vana mõisa laut ja kogu ümbrus loob meeldiva atmosfääri, et teatrisõpradel on lust tulla ja järgmine kord veel tagasigi tulla. “Sündmuste reklaami võiks olla vähe kaasaegsem, sest paberplakatitega Hiiumaa tõmbekeskusi üle kleepida on väga kulukas” kurtis Tõnis.
Meie suundume edasi vaatama Koostöökogu rahvusvahelist projekti OFF GRID tulemust, mis partneritele on jätnud sügava mulje. Koostöökogu toetas mooduli TRIAN-S tehnoloogia välja töötamist, Projekti online platvormi ja projekti eestikeelse pdf raamat väljaandmist. Praeguseks on ehitatud Hiiumaale 3 maja, tuleb veel 3 avalikku elektrijalgratta laadimismaja, Lätis 2 maja, Pärnumaal ja Viljandimaal kokku 4 maja.
Trian-S päikesemaja on mitmeotstarbeline võrguvaba päikeseenergial toimiv rajatis. Põhiidee on kasutada maapinnale paigaldatud päikesepaneelide all olevat ruumi maakasutuse efektiivsuse suurendamiseks. Päikesepaneelide paigaldusraam (kolmnurk) moodustab paneelide alla ruumi, mida saab kasutada mitmel otstarbel, alates panipaigast kuni elamiseni.
Katus on valmistatud päikesepaneelidest, mis toodavad energiat. Energia tootmise võimsus sõltub päikesepaneelide arvust ja tüübist. See võib olla 2,5-5 kW ja aastane toodang ilma varjudeta kohas lõunasse suunatult seega 2500–5000 kWh.
Samuti on võimalik mitut hooneüksust erineval viisil kombineerida, mille tulemuseks on suurem hoone ja rohkem kasutusvõimalusi.
Hoone kasutamine vähendab ökoloogilist jalajälge tänu keskkonnasõbralikule elektritootmisele ja materjalide kasutamisele korraga mitmel otstarbel.