Õppereis Jõgevamaale

  • Toimumisaeg: 31. mai, 2022

31. mai-2 juuni toimus Hiidlaste Koostöökogu liikmetele  õppereis Jõgeva- ja Peipsimaale.

Teemadeks oli kohaliktoit, käsitöö, kultuur, turism, teadus, LEADER koostöö.  

Reisi eesmärgiks oli tutvuda  kohaliku tegevusgrupiga Jõgeva- ja Peipsimaal, vahetada
kogemusi ettevõtjate vahel.

Reis kestis kokku kolm päeva.

Esimene päev:

Jõudsime Jõgevale kohale lõunaks. Omapärase interjööriga perekeskne kohvik Jõgeva kesklinnas, mille eesmärgiks on pakkuda koduseid toite ning hubast õhkkonda. Kohviku lahke perenaine  oli valmistanud maitsva lõunasöögi ja maitsmiseks toodi ka käsitöö pelmeenid.

Lõunasöögi ootel. Jõgevamaa Koostöökoja esindaja Ülle tutvustab kohvikut ja räägib õppereisikavast.

Käisime Avinurme Puiduaidas. Puidutoodete firma E. Strauss põhitegevuseks on erinevate laastutoodete ja puidust majapidamisnõude tootmine ja turustamine.

Firma toodete valikus on üle 700 nimetuse puidutooteid: saunatarvikud, korvid, majapidamistarbed. Peame üheks oma tugevuseks mitmekülgsust ja paindlikkust: suudame toota nt suure tiraažiliselt ekspordiks, kuid samas täita ka erakliendi eritellimusi. Loomulikult on meie suurimaks raudvaraks korvivalmistamise tehnikate valdamine.  Korvide, saunakibude, karpide, kandikute, lusikate ja vaagnate kõrval valmistame vajadusel kasvõi laastudest kapiuksi või lambikupleid. Omaette hinnatud kaubaks on kujunenud E. Straussi värvitud tooted. Pildi saab peale maalida praktiliselt kõigele: korvile, kalossile või kausile.

 

Laastukorvi töötoas õppisime  ise ka  kuidas korve punuda. Pusisime, mis pusisime aga valmis saime.

Õhtusöök ja majutus oli ette nähtud Kadrina mõisas. 1791. a Kadrina mõis on saanud tänaseks uue hingamise.  Tartumaal,  Kadrina külas asuv külalistemaja Kadrina mõis on  13 toaga hubane ja kodune külalistemaja.

Teine päev:

Alustasime oma teist päeva Puukujurites, kus valmistatakse puidust viguritega kujiud ja majad.Puukujurid on mootorsaega võllirid. Kindlasti võib neid  kohata laatadel, samuti vigursaagimisel või siis järgmist nõiamaja- piraadilaeva-kindlust või veel millegi põnevama kallal nokitsemas. Neile  meeldib ka teha okstest mööblit, kandes edasi vanaisa Arturi pärandit, millest sai alguse nende puukujurite tee.

See järel külastasime  Alatskivi mõisamaitseid, mis  on väike pereettevõte, kus toodetakse käsitööveine, teesid ja teisi toidusuveniire.

Alatskivil, lossi ümbritseva kiviaia taga, asub vana mõisaaegne jääkelder, mis on saanud uue hingamise. Just selles ajaloolises hoones saab tutvuda kohaliku kultuuri ning käsitööna valmistatud puuvilja- ja marjaveinidega. Degusteerimise töötoas saab proovida viit erinevat veini koos äraarvamismänguga koostisosadest. Anname  ülevaate ka veini valmistamise protsessist, pilkupüüdvast Alatskivi mõisast ja kohalikest maitsetest.

Käisime ka Natalja präänikutöökojas Kolkjas.

Präänikumeister ja vanausuliste toidutraditsioonide säilitaja.

Lõunat sõime kohas nimega Lendav Laev Varnjas.

Veinibaari Vein ja Vine üks omanikke Martin Laiapea peab koos kunstnikust elukaaslase Tuuli Vahesaarega ka sel suvel Varnja külas, vahetult Peipsi järve kaldal, kodurestorani Lendav Laev. Vabaõhuresto asub Jarek Kasari ehk muusikuna tuntud Chalice’i isa ehitatud maja õuel, mille teeb eriliseks maja külge rajatud laevaninakujuline terrass. Jareki isa visioon ja unistus oli üle roostiku kaugele järvele näha ja kalureid jälgida. Vaade järvele on tõesti lummav ja seda saavad nautida ka kliendid. Ühelt poolt andis restoranile nime just seesama vaiadele ehitatud laevanina, teisalt hoovis tiigi ääres Tsaar Saltaani peakatet meenutav Varnja vana palvela tornikiiver.

Külastasime Peipsimaa muuseumi.

Muuseumis on võimalik tutvuda vanausuliste eluolu, kiriku- ja köögikultuuriga, ikoonimaaliga ja kõrvalmajas Peipsi järve eluga. Eriväljapanek kuulub maailmakuulsale ikoonimaalijale Pimen Sofronovile, kes on pärit sellest külast.

Õpetati, kuidas vanausuliste kombekohaselt naised pearätti siduma ja kandma pidid.

Kalevipoja muuseumi külastus oli väga interaktiivne.

Rahvuseepos „Kalevipoeg“ on Eesti kõige tõlgitum teos. See lugu meie muinaskangelasest väärib avastamist ja pole paremat kohta selle tegemiseks kui Kalevipoja Kojas Jõgevamaal.

Kalevipoja muuseum renoveeriti 2020. aastaks põhjalikult ning siin on võimalik hiidsangari seiklustest osa saada läbi interaktiivsuse, mängude, filmide ja muude põnevate võimaluste. Lisaks ootavad külastajaid Kalevipoja mänguhoov ja seikluspark.

Joonistasime käed seinale.

Grupipilt kollases aknas Kalevipoja koja juures Kääpal.

Õhtusöök toimus Peipsi Teemajas mis on Mustvees asuv kohvik/meenepood/majutusettevõte. Teemaja pakub külastajatele Peipsiveere maitseelamusi. Meenepoest leiab laia valiku kohalikke ja Avinurme puutöömeistrite meeneid ning tarbeesemeid.

Kolmas päev

Läheb sõiduks. Viimane päev start Kadrina mõisast. Õhtuks tagasi Hiiumaale.

Esimene peatus oli OleMari talus. On paljuliikmeline väiketalu Jõgevamaal Palamuse vallas. Hoolivad loodusest, loomadest ning kõigest neid ümbritseb. Neilt saab osta Päikese ja Kuu looduskosmeetikat ja  Kitsepiimatooteid.

Külastasime ka Eesti Taimekasvatuse Instituuti.

Tegelevad  põllumajanduskultuuride sordiaretuse, agrotehnoloogia, taimebiotehnoloogia ja taimekaitsealaste uuringutega.

 

Jõgeva linnapildis lisavad särtsu kollased kastid “Märka Jõgeva kollast”

Viimaseks peatuseks enne kodusõitu oli Meemeistrite juures.

Mesindus – see on keskkonda hoidev elustiil, mida väike pereettevõte just viljelebki.
Pakuvad  klassikalist mett ja erinevaid maitsemeesid.

Suured tänud  Ülle ja kõigile, kes meid vastu võtsid!
Veel kord suured tänud suurepärase reisi eest kõigile!!
Oleme ülivõrdes rahul ja õnnelikud – kogusime ideid ja inspiratsiooni, nägime tublisid toredaid inimesi, saime palju uut energiat. Maitse- ja ilumeeled said samuti kõvasti kosutust.