Sloveenia LEADER võrgustik Hiiumaal

  • Toimumisaeg: 06. september, 2021

6. septembril võtsime vastu külalisi, üle hulga aja. Külla tuli Sloveenia LEADER võrgustik, mis koosnes neljast sealsest tegevusgrupist. Bussitäis ehk 50 sloveenlast sai oma kuuepäevase programmi käigus aega väisata Hiiumaad. Saabuti kl 14.15 Heltermaale ja otse Käsitöömajja. Uudistamist oli palju, ja kuna tegemist oli ikkagi tegevusgruppide inimestega, kes said aru kohaliku tootja toetamise vajalikkusest, osteti hoogsalt. Tegelikult saime palju kiita, et kohalikku toodet on palju, kvaliteetset ja mitmekesist.

Sloeenid Heltermaa käsitöömajas kaupa uudistamas

Sõidul Heltermaalt Käinasse peatusime põgusalt Suuremõisa lossi juures (rääkisime Ametikoolist ja lossi ajaloost, kinnitades kummituse olemasolu) ja Vaemla Tootearenduskeskuse juures (LEADER kohaliku toidu edendamise edulugu) juhtides tähelepanu mereranniku heale olukorrale tänu veiste ja lammaste karjatamisele.

Õppereisi järgmises kohas – Tuuletornis – saime veeta terve tunni.  Külalistele meeldis väga, kiideti ülevaatlikkust, aga ka huumorit, millega Hiiumaad esitleti. Võrgustikurühma juhiga vesteldes sain teada, et ka Sloveenias on UNESCO biosfääriala, aga kohalikud inimesed ei tea sellest suurt midagi. Sain jagada kogemust, et LEADER toetuste hindamisel on tähtis kriteerium projekti vastavus programmi Inimene ja biosfäär strateegiale. Nii saame kõik taotlejad nõustamiste käigus UNESCO eesmärkidele mõtlema panna.

Pärast Tuuletorni viisime külalised Käina uude poodi, kus kohalik toode, nii toit kui käsitöö, on aukohal. Ly selgitas ettevõtjana, kuidas toodete esinduslik väljapanek aitab ettevõtjal oma toodet paremini müüa.

Ly Johansen tutvustab Käina poe eest väiketootja võimalusi oma tooteid turustada

Päeva lõpuks jõudsime maailma kõige ilusamasse Orjaku väikesadamasse. Margit rääkis sadamast, projektidest ja koostööst, pärast mida said külalised veidi ringi jalutada ja siis õhtusöögilauda istuda. Orjaku söögikoha Iiu Mekk peakokk Mihkel oli valmistanud imemaitsva söögi, mis koosnes salatist, suitsumekilisest sealihahautisest ja sõstrakisellist kohupiimavahuga. Ekraanil jooksid Koostöökogu ja Arenduskeskuse poolt tehtud videod, kus peamiselt LEADER toetusega projektid nähtavad olid. Sloveenide pidu laulu ja tantsuga läks kohe lahti – sellist laulurahvast ei osanud küll oodata!

Orjaku õhtusöögi ajal näitasime ekraanil Hiiumaad ja LEADER toetatud projekte tutvustavaid videosid

Järgnevatel päevadel kuni 10. septembrini külastatakse väiketootjaid Lääne-Eestis.

PIldil Sloveenia LEADER võrgustiku grupp koos saatjatega Anneli Kana ja Reet Kokovkiniga