Koostöökogu LEADER seirereisid

  • Toimumisaeg: 04. juuni, 2021

Hiidlaste Koostöökogu korraldab LEADER projekte tutvustavaid seirereise.  Oled oodatud osalema, kui eelnevalt registreerud info@kogu.hiiumaa.ee, sest koroona-ajal tahavad vastuvõtjad külaliste arvu teada. Sõidame oma autodega, lõuna eest maksab igaüks ise. Pane ilmakohaselt riidesse ja jalga ilmakindlad jalatsid. Kui kogu retke kaasa teha ei taha/saa, siis võid ühineda seirajatega vastavalt ajakavale.

4. juunil läheme Kõpu suunas.

9:30  Mihkli talumuuseum
11:00 Reigi pastoraat
12:00 Tsirkusetalu
13:00 Luidja resto lõuna
14:00 Kõpu külamaja
15:00 Hõbekala
16:30 Klaasipank Kärdlas

Vaata projektide kirjeldusi https://kogu.hiiumaa.ee/projektid/toetust-saanud-projektid/

Hiidlaste Koostöökogu korraldab seirereise valminud projektidega tutvumiseks. Seirereisid toimusid 4. juunil ja 7. juunil, ees ootab 11. juuni reis. Huvi korral reisist osalemiseks kirjuta info@kogu.hiiumaa.ee

Seirereis 04. 06. Klaasipank

„Loomulikul koroona mõjutas meid, sest ära jäid võistlused, autasustamised auhinnaüritused, kuhu me siiani tegime auhindu,“ rääkis Kalli Sein. „Aga ka meie pidime oma klaasipuhumise töötoad kinni panema, ja töötaja vallandama, sest palgaraha ei olnud maksta“.

Uute klientide saamiseks ning välisturgudele laienemiseks tehti 2018 olemasolevale vitraažistuudiole ja klaasi sulatusstuudiole lisada uusi tehnoloogiaid võimaldav leekpõletistuudio varustus (leekpõletid, pärlite jahutusahi, vajalikud tööriistad), samuti vitraažide mitmekesisemaks tootmiseks vajalik väike klaasimaali põletusahi ja uus

kaasaegse tehnoloogiaga energiatõhus klaasisulatusahi, mis võimaldab kombineerida leekpõletitehnikaid ja sulatustehnikaid – need võimaldaksid välja arendada täiesti uuenduslikke tooteid, mida Eestis teised klaasistuudiod ei tee.

2019 aastal Ideeklaasi uue stuudio rajamisel Kärdlasse tekkis vajadus lisateenuste ja lisatöökoha järele – kuna Hiiumaal ei ole teisi klaasiga tegelevaid ettevõtteid, siis tekkis mitmeid töid, kus inimesed vajavad abi klaasi lihvimisel – klaaside parandused, klaasiservade lihvimised, koostöö restaureerijatega, aknaklaaside lõikamine. Samuti alustasime klaasiringiga kooliõpilastele ja selleks, et õpilased saaksid oma valmivaid töid nagu kord ja kohus viimistleda, on vaja stuudio varustada väikeste teemantlihvimis- ja poleerimismasinatega. Masinad võimaldavad mitmekülgsemat teenindamist ja tekitavad lisatöökohavõimaluse. Lisaks soovime soetada hapnikugeneraatori, mis võimaldab portatiivse töökojana käia erinevatel üritustel leekpõletitehnikaid tutvustamas ja tagab stuudio-olukorras töö ka siis, kui statsionaarne hapnikuballoon tühjaks peaks saama.

Klaasipanga stuudio asub Kärdlas endises pangahoones Heltermaa maanteel, ja on end juba tõestanud kui kunstihuviliste kogunemispaigana. Soovitame, kui koroona vähegi järgi annab!

Ideeklaas OÜ  “Leekpõleti- ja kombineeritud klaasitehnikate stuudio inventari ost” 4794.00 EUR  video

Ideeklaas OÜ  * Klaasipanga tehnoloogiline sisustus. 4 269,58 EURm

Seirereis 4. juuni 2021 Kõpu rahvamaja haridusselts Valguskiir

„Harda on täitsa miljonär!“ arutas seiregrupp Kõpu rahvamaja juures. Ja tõesti: Kõpu kirik-kooli ehk praeguse nimega Kõpu Rahvamaja taastamiseks on Haridusselts Valguskiir Harda Roosna isikus kirjutanud ja saanud toetust 39 taotlusele. Kas see just miljoni teeb, ei ole hariduselt kokku lugenud. Perioodil 2009-2014 sai Valguskiir Hiidlaste Koostöökogu hindamiskomisjoni määramisel Kõpu rahvamaja renoveerimiseks LEADER me

Kirikutiib majast on veel renoveerimata, kahjuks, sest selleks pole kirik leidnud vahendeid ega huvi. Aga küla tegemisi see ei sega. Rahvamaja tegevustega saate ise koha peal tutvuda, helista Hardale või Indrekule kopu.hiiumaa.ee/.

 

Piltidel: Aivi ja Harda uurivad Kõpu külade kroonikat, kurvastavad maja kiriku-tiiva seisukorra pärast ja Harda näitab Maainfo poolt saadud eduka projketi auhinda.

Seirereis 04. juuni 2021 Reigi pastoraat.

Seireühma võtab vastu projektijuht ja näituste kuraator Maret Kukkur.

„LEADER toetuseta ei oleks me sel aastal, ega võib-olla ka järgmistel, saanud näitusi teha,“ ütles Maret. „Kui ikka tunned kuidas põrandalauad jalge all nõtkuvad ja betooni tükati pähe sajab, siis ei julge ohutust silmas pidades küll inimesi külla kutsuda“.

Reigi Pastoraadis toimusid vahemikus 2018 juuli – 2020 jaanuar parendustööd eesmärgiga muuta hoone jälle külastatavaks. Töid rahastati LEADER programmist. Tööde loend: katkiste katusekivide asendamine; korstende restaureerimine; hoone kõikide avade korrastamine (ava ja müüritise vaheliste pragude sulgemine); hoone otstes olevate juurdeehituste konserveerimine ja lampkastide sulgemine; hoone idaküljel asuva trepimademe stabiliseerimine ja nõukogude perioodist pärit trepikülje müüritise lammutamine; hoonet ümbritseva pinnase kallete õigeks ajamine ja katkiste vihmaveetorude asendamine uutega.

„Eesmärk oli ilm majast välja saada,“ ütleb Maret. „Edaspidi saab pühenduda maja sisemusele, see on väärtuslik,  huvitav ja ajalooga maja“.

2021 suvel tuleb näitus Genius Loci 2 Rannarootslased ja minekute lugu, möödub ju kurvast sündmusest 240 aastat. Näitus on pühendet rannarootslaste äraviimisele – see on lugu tekstiilis.

 

Piltidel hoone paranenud ja paranemas välisvaated, alumisel uued korstnad.

Seirereis 04. juuni 2021 Luidja Tsirkusetalu.

„Telk annab meile tohutu liikumisvabaduse“, ütles tsirkusetalu perenaine Helena Ehrenbush. Liikumisele peab tõesti mõtlema, kuna Luidja tsirkus on suunatud erivajadustega inimestele, kelle liikumisvõimalused on ühel või teisel põhjusel piiratud. Emotsiooni ja isetegemise kogemust, mis sellise tsirkusega kaasas käib on inimestele väga vaja. Telk saadi LEADER toetusega, samuti ka väljast nõiamaja sarnane, seest aga ökoloogiline välikemps. „Isegi meie suured megaetendused on see kemps välja kannatanud“, kiitis Helena. Luidja Tsirkusetalu on sotsiaalne ettevõtlus, mida kogukond suisa peab toetama, sest kasu tõuseb sellest paljudele sihtrühmadele.

Projektitoetust kasutatakse Luidja tsirkusetalu residentuuri väljaarendamiseks. Toetuse eest soetatakse tsirkusetelk, välikäimla ja viiakse läbi tsirkusetegevusi aastatel 2018-2020.
​Projekti tegevusteks on:
– teraapilise mõjuga sotsiaalse tsirkuse projektid erivajadustega täiskasvanutele ja lastele, sh õpiraskused
– residentuurid professionaalsetele kunstnikele
– avalikud (kohapaiksed) etendused, üritused, festivalid
– aktiivsust toetavad tegevused (maastikuehitus, käsitöötoad, aiandus)
– teavitustöö ja hariduslikud seminarid sotsiaalse tsirkuse kasutamisest töös erivajadustega inimestega, sh õpiraskused
​- puhkus puhtas looduses (ainult sihtgruppi kuuluvatele inimestele)

 

 

Piltidel Helena Ehrenbush oma talu aidahoone lävel, LEADER toetusega ehitatud välikemps ja Tsirkuse arengukava visioon.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seirereis 04. 06. Hõbekala majutus

„Koroona-aeg mõjutas meid muidugi, sest näiteks jooga-laagrid jäid ära“, ütles Kätlin. „Kuigi meil olid mõned  kaugtöötajad, kes linnakärast saarele saabusid“. Hõbekala on oma tegevused jaotanud nii, et majutusele lisaks töötab kalatööstus – või pigem vastupidi. Seega üldiselt firma ei nurisenud. Seirajate sealoleku ajal valmistuti hooajaks – peremees sättis varikatust üles, et päike läbi klaasseinte liigselt kuumama ei pääseks.

Hõbekala majutushoone on rajatud 2016. aastal LEADER projektitoetuse MTÜ Hiidlaste Koostöökogu ettevõtete arengu meetme rahastuse abil. Projekti elluviimisega toetame meetme strateegia eesmärkide saavutamist: projekt on uuenduslik, kohalikke ressursse ja oskusi väärindav, kõrgema lisandväärtusega töökohti loov ja arenev, uutele turgudele suunduv väikeettevõtlus, st ehitati moodne kuni 20 inimest mahutav majutushoone. Kõikides tubades on dušš, wc, voodipesud, saunalinad ja rätikud. Tubadesse mahub 2-5 inimest, toad on avarad ja valgusküllased ning sobivad nii lühikeseks peatuseks kui pikemaks puhkuseks. Oleme sisustanud toad võimalikult minimaalsete lahendustega, et jätta silmale ja fantaasiale ruumi märgata vaikust, õhku, puhtust ja elu, mis toimub akna taga looduses.

Ristnaotsa osaühing – Hõbekala majutushoone rajamine (osana majutus ja toitlustuskompleksist Ristnas) 46472,49 EUR

piltidel Kätlin näitamas majutusvõimalusi

 

 

 

Seirereis 04. 06. Mihkli Talumuuseum

“Meie mõte on luua Mihkli talust Hiiumaa elava pärandi keskus”, selgitas muuseumi juhataja Toomas Kokovkin. “Selleks oli meil vaja ehitada talu juurde toimib köök, mis vastab kõigile kaasaegsetele nõuetele, aga ei paistaks välja”. Toit on ju pärandi tähtis osa, ei adra taga kõndiv ega tantsu lööv jalg ei tõuse, kui kõht tühi on. Kultuuriminsteeriumi projektiga ehitati katusealune terass, mis on juba leidnud agarat kasutamist Hiiumaa organisatsioonide poolt. Suvel on juba teada mitmeid ekskursioone, kes ka toitlustamist soovivad, ning selleks kulub köök marjaks ära.

Pärandi püsimiseks ja edasi andmiseks järeltulevale põlvele on kavas Mihkli talumuuseum järk järgult kujundada pärandikeskuseks, kus tutvustatakse taluarhitektuuri, vanu kombeid ja taluelu. Muuseumi sihtrühm, lisaks tavakülastajatele, on kohalikud koolid, lasteaiad ja pered. Muuseumis on aastaid tutvustatud ka kohaliku maheda talutoidu traditsioone. Kahjuks on toidu käitlemise võimalused olnud seni väga piiratud – kasutati näiteks ühekordseid nõusid, lahtist liigutatavat gaasipõletit jne. Sanitaartingimuste ja keskkonnasäästlikkuse huvides on muuseumisse vajalik köögivalmidus, mis koosneb veejuhtmest, kanalisatsioonist (septik) ja parandatud elektrivarustusest.

Projekti tulemused:
Väravamajake on tõstetud Mihkli talumuuseumi territooriumile ja ümber ehitatud köögiks. Elektrisüsteem on vahetatud 1-faasiliselt 3-faasiliseks, peakaitse on suurendatud 25A-ni. Kööki on rajatud toimiv veesüsteem ja kanalisatsioon (septik maja taga). Köögis on kaasaegne ja kõikidele nõuetele vastav sisustus: valamu, pliit/ahi, töötasapinnad, külmkapp.

SA Hiiumaa Muuseumid * Mihkli talumuuseumi köögivalmidus 9 962, 27 EUR

14.10.2020 Mihkli köögiuks sai avatud

Pilitidel Mihkli talumuuseumi uus köök, Toomas selgitamas seirajatele projekti sügavamat olemust, ning innovaatiline liikuv pärandikapp